Det hér gør enhver far stolt – Helt vildt meget! Når børnene synger!
Vores yngste arving på 8 år vil gerne lære at synge. Dét klarer vi med lidt lektioner hos den ultra-dygtige Susanne Ørum. Læs mere om Susanne ved at klikke på billedet hér. Hun er vildt dygtig!
Anyhows, hverken elev eller lærer gider have mor eller far tilstede under lektionen. Men da lektionen var ovre, skulle de lige spille en sang for mig, som var skrevet af et familiemedlem:
Blev jeg lige blød i knæene, or what! (Spoiler: Familiemedlemmet, som havde skrevet sangen, det er jo… mig!)
Hér er den originale sang, som jeg fandt på en søndag morgen tilbage i 2006/2007. Sangen blev indsunget i et værelse på 6 m2, med fjæset lige ind i et klædeskab. Den lyder sådan hér:
Den anden arving var også fremme i skoene med sang, tilbage i 2009, i en alder af 6 år. Hun bruger nu tiden på at være super danser hos Love 2 Dance. Dét med at synge kommer måske igen en dag. Men tjek det alligevel ud, det er da egentlig meget OK af én på 6 år, ikke? Far er i hvertfald MEGA stolt over begge piger! Altid!
Hér har du originalsangen med Amy Diamond
Køb musik med Amy Diamond på iTunes eller tjek det ud på Spotify
/3oland